Olej ze słodkich migdałów – korzyści i przeciwwskazania

Migdały to jadalne nasiona drzewa migdałowego, które znajdują zastosowanie w niejednej kuchnia. Wykorzystujemy je jako dodatek do różnego rodzaju potraw czy deserów. Niejednokrotnie służą też jako zdrowa przekąska. Migdały bowiem są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin z grupy B, a także witaminy A i witaminy E. Szczególnie zawartość tej ostatniej sprawia, że w kosmetykach do pielęgnacji skóry coraz częściej możemy spotkać olej ze słodkich migdałów.


Olej rafinowany czy nierafinowany?


Olej ze słodkich migdałów wytwarzany jest z nasion drzewa migdałowego. Możemy spotkać dwa rodzaje tego oleju – rafinowany i nierafinowany. Czym się różnią? Przede wszystkim sposobem wytwarzania. Olej nierafinowany jest olejem tłoczonym na zimno. Nie podlega przy tym obróbce cieplnej lub chemicznej, a co za tym idzie olej zachowuje więcej składników odżywczych niż olej rafinowany.


Właściwości oleju ze słodkich migdałów


Zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że olej ze słodkich migdałów wspomaga nasz układ krążenia, natomiast witamina E korzystnie wpływa na kondycję skóry. Są to jednak tylko dwie z wielu zalet tego oleju.
1. Poprawia kondycję skóry.
Wysoka zawartość witaminy E wspomaga leczenie zmian trądzikowych oraz stanów zapalnych skóry. Ponadto chroni przed fotostarzeniem skóry. Olej ze słodkich migdałów posiada także właściwości nawilżające, które pomagają zachować odpowiedni poziom nawilżenia skóry, chroniąc ją tym samym przed przedwczesnym starzeniem.
2. Poprawia kondycję włosów.
Regularne stosowanie oleju migdałowego do pielęgnacji włosów sprawia, że ich kondycja widocznie poprawia się. Włosy stają się miękkie i lśniące. Witamina E zawarta w oleju z migdałów pomaga również zmniejszyć stres oksydacyjny skóry głowy.
3. Wspomaga pracę serca
Oleje jednonienasycone zawarte z oleju z migdałów pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu. Dzięki czemu spada ryzyko chorób serca i układu krążenia.
4. Pomaga w leczeniu cukrzycy
Zawartość oleju migdałowego w diecie pomaga utrzymać poziom cukru na niskim poziomie. Badania wykazują, że olej migdałowy sprawdza się w tym przypadku lepiej niż spożywanie całych migdałów.
Przeciwwskazania do używania oleju ze słodkich migdałów
Mimo wielu zalet oleju migdałowego, jego stosowanie nie jest wskazane dla każdego. Ze względu na skutki uboczne unikać go powinny:
– kobiety w ciąży – olej migdałowy może wywołać przedwczesny poród, dlatego jego stosowanie w ciąży należy skonsultować z lekarzem;
– osoby przyjmujące leki na obniżenie poziomu cukru;
– osoby uczulone na orzechy – olej migdałowy może wywołać u nich reakcje alergiczne.

Przeczytaj również